Děláte správně leh-sed?

Leh sed je asi vůbec nejčastějším cvikem na posílení břišního svalstva. Je jej možné vykonávat prakticky kdykoliv a celkem efektivně i regulovat i jeho obtížnost. Pojďme se na tento evergreen podívat trochu blíže.

Přímý břišní sval

Leh sedy jsou vhodné na posilování přímého břišního svalu, tedy plochého břišního svalu lokalizovaném na přední ploše břicha. Sestupuje vertikálně a pojí se k hraně stydké kosti. Jeho funkcí je stlačovat orgány a nadzvedávat pánev spolu se stahováním hrudníku. Hraje velmi důležitou roli při defekaci a porodu.

Zevní břišní sval

Zevní břišní sval je dalším svalem, který tento cvik pomáhá procvičovat. Jedná se o svaly umístěné na postranní stěně břicha. Začíná na posledním žebru a v mnoha svazcích se vine až do pochvy přímého břišního svalu. Tento sval stáhne žebra dolů, předklání jejich hrudník nad pánev a uklání hrudník do stran.

Vnitřní břišní sval

Posledním svalem je vnitřní šikmý břišní sval, který se ukrývá pod zevním šikmým břišním svalem. Táhne se od horního trnu kyčelní kosti až po chrupavky posledních žeber. Jeho funkcí je stahování žeber, předklánění hrudníku, uklánění do stran a stlačování břišních orgánů.

Několik základních pravidel:

 

  1. Při vykování sedlehu je vždy zapotřebí provádět cvik na rovné ploše.
  2. Mějte rovná záda.
  3. Nikdy se nesnažte zaklínit své nohy do čehokoliv. Pokud tak učiníte, efektivita cviku se vytrácí, protože začnete zapojovat i třísla a hrozí poranění.
  4. Co je velmi často podceňováno je dýchání, které by mělo být prováděno stylem: výdech při přitahování trupu k pokrčeným nohám, nádech v momentě pokládání na podložku.

Samotný cvik slouží spíše pro prokreslení vašich břišních svalů, tedy objem díky němu příliš nezískají. K tomu je zapotřebí zařadit cviky s daleko větší zátěží, pro která platí pravidla jako pro všechny ostatní partie, kde je požadován objem.

Komentáře