Hubnutí pomocí hladovky? Nesmysl!

Mnoho žen si stále myslí, že jim může držení hladovky pomoci v redukci přebytečných kilogramů. To je ovšem mýtus, který je holým nesmyslem, protože efekt hladovky je přesně opačný. Pojďme se na tuto problematiku podívat více do hloubky.

Nejrůznějších diet bylo vymyšleno již tolik, že nad tím zůstává rozum stát. Mnohé z vás jí také již někdy vyzkoušely, nebo měly tendenci vyzkoušet některou z představovaných metod. Je však dobré vědět co se v našem těle při hladovce děje a skrze to pochopit, proč hladovky nemohou nikdy tuk redukovat.

Hladovka?

Hladovka je pouze jiným výrazem pro dietu. Jedná se o cílené omezení přisunu živin, či radikální změnu v jídelníčku, která se projevuje ztrátou především svalové hmoty. Z optického hlediska to však vypadá, že člověk hubne. S podkožním tukem se však ve většině případů neděje vůbec nic. Mnoho lidí si řekne no a co, hlavně že vypadám štíhle, ovšem ztráta se netýká pouze přebytečného svalstva, ale i svalstva, které je zodpovědné za každodenní pohyb. To je například důvod, proč má většina modelek nadváhu, protože poměr tuku k množství svalové hmoty je vždy v nepoměru ve prospěch podkožního tuku.

Tuk zůstává

Pokud byste se nechali přeměřit před a po zdánlivě úspěšné hladovce, došli byste k závěru, že tělo se zbavilo svalové hmoty, ovšem množství podkožního tuku zůstalo téměř bez změny. Při hubnutí je však důležité svalovou hmotu co nejvíce ochraňovat, protože právě ona si bere energii uloženou v tukových zásobách a tím tuk pálí. Čím více svalové hmoty máme, tím více tuku jsme schopni spalovat.

Přežij!

Lidské tělo je naprogramováno k tomu, aby bylo schopno přežít co nejdéle a to v těch nejhorších podmínkách. Naučilo se tak ukládat tuky a jako první při hladu pálit svalstvo, které tuky redukuje. A to je potřeba vědět a nenechat se zmást žádnou ze zázračných diet, které nikdy nebudou silnější než pud lidského těla.

Komentáře